Asociácia slovenských filmových strihačov (ASFS) a Asociácia slovenských kameramanov (ASK) zorganizovali už druhý ročník workshopu SWEET 16(mm) v Banskej Štiavnici od 1. do 5.marca 2017. Workshop bol určený pre študentov prvých ročníkov katedier strihovej skladby a kameramanskej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

Študenti sa pod pedagogickým vedením Patrika Lančariča, Maroša Šlapetu, Michala Kondrlu, Braňa Gotthardta, Tomáša Staneka, Nora Hudeca a Iva Mika oboznámili so základmi filmového jazyka a prácou na výrobe krátkeho filmu s využitím klasickej filmovej technológie. Keďže sa film nakrúcal na inverznú 16mm filmovú surovinu, študenti si museli prejsť aj jej vyvolávaním, strihaním a lepením. Film doslova prešiel ich rukami od námetu až po finálny zostrih.

Súčasne študentka hudobnej fakulty Barbora Tomášková skomponovala hudobnú zložku k filmu a workshop sa uzavrel projekciou priamo zo 16mm filmu a následnou podrobnou analýzou celého diela.

Projekciu krátkych filmov (Na dotyk, Rožok) z 1. a 2. ročníka workshopu budete môcť vidieť na festivale 4 živly v Banskej Štiavnici v lete 2018.

Workshop Sweet 16(mm) vznikol vďaka finančnej podpore Nadácie Tatrabanka.